جلسه بررسی مشکلات سازه های آبی تاریخی شوشتر با حضور مسئولان مرتبط و پس از بازدید از وضعیت دیواره غربی آن در فرمانداری شهرستان برگزار شد.

در همین زمینه معاون امور عمرانی استانداری خوزستان گفت : چشم انداز بلند مدت برای تثبیت و محافظت دیواره غربی آبشارهای شوشتر مشخص شده و مطالعات مربوطه در این زمینه تا پایان آبان امسال انجام می‌شود.

فاضل عبیات بیان کرد: پس از پایان مطالعات این دیواره، فرآیند تصویب آن در وزارت میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری انجام می شود. در این زمینه باید فرآیند لازم طی شده و کار به شرکت ها یا موسسات اجرایی صلاحیت دار واگذار شود تا بتوان پروژه‌هایی که از این مطالعات استخراج شده را به خوبی انجام بدهد و در بلند مدت این سازه‌ها با مشکلی روبه رو نشوند.

معاون امور عمرانی استاندار خوزستان ادامه داد: مشکلاتی در خصوص مسوولیت‌ دستگاه‌های اجرایی نسبت به این اثر ثبت جهانی مطرح شد که قرار است نشستی در ۲ هفته آینده در سطح ملی با حضور نمایندگانی از وزارت کشور، نیرو و میراث فرهنگی برگزار شود تا تصمیم لازم برای حل مشکلات گرفته شود.

وی گفت: علاوه بر این، اقدامات کوتاه مدتی نیز به صورت اضطراری برای پیشگیری از هرگونه حادثه و جلوگیری از ریزش توسط مهندسان مشاور مشخص شده و وظایف دستگاه‌ها در این زمینه ابلاغ شده است.

عبیات با بیان اینکه اقداماتی نیز در ارتباط با نشتی آب و فاضلاب در این سازه انجام شده ادامه داد: مقرر شد برای اطمینان بیشتر با پیشرفته ترین روش ها کلیه شبکه آب این منطقه به وسعت ۹۰ کیلومتر مربع تا پایان مهرماه، نشت یابی شود. / ایرنا

همچنین فرماندار شوشتر در این جلسه گفت: دیواره غربی باید مورد توجه جدی و اساسی قرار گیرد و در صورت ریزش ممکن است مجموعه سازه ها با خطرات فنی مواجه شود.

 پنبه دانه پور اظهار کرد: باید بار روی دیواره سبک سازی شده و فشار کمتری وارد شود تا ریسک خطر مربوط به دیواره غربی کاهش یابد.

وی افزود: حدود ۲۵ واحد مسکونی بالای دیواره وجود دارد که نیاز به تملک دارند و این مطالبه ای است که دوستداران میراث فرهنگی سالهاست آن را درخواست می کنند.

وی بیان کرد: تملک واحدهای مسکونی و سبک سازی بار ثقلی وارد شده به دیواره شاید یکی از مهم ترین نیازهای درمان این مشکل باشد که باید با همتی مناسب صورت گیرد.

در این بازدید و جلسه، کرمی نژاد مدیرعامل آبفا خوزستان، موسوی مدیرکل میراث فرهنگی، عزیزی مدیر پایگاه های جهانی وزارتخانه، نمایندگانی از سازمان آب و برق و برخی مسئولان محلی حضور داشتند.

این بازدید سه شنبه ۲۰ مهرماه انجام شده است.

منبع : فرمانداری شوشتر