به‌ گزارش علم جنوب به نقل از روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خوزستان، سیدحکمت‌اله موسوی شنبه سوم مهرماه ۱۴۰۰ اظهار کرد: باتوجه به گزارش‌های رسیده از پایگاه میراث‌جهانی سازه‌های آبی شوشتر مبنی بر نفوذ آب احتمالی از شبکه فاضلاب شهری به دیواره غربی این سازه، بازدیدی از این دیواره‌ها داشتیم و به سرعت موضوع را در دستورکار و بررسی قرار دادیم.

وی افزود: متأسفانه درپی نفوذ آب و رطوبت واردشده، آسیب‌هایی در ایستایی دیواره غربی به‌وجود آمده است که باعث فاصله گرفتن و شکاف عمیق در توده‌های خاک از دیواره غربی سازه‌ها شد و به همین دلیل و نیز اهمیت موضوع، از نزدیک تهدیدهای احتمالی در بدنه را مشاهده و ارزیابی اولیه کردیم.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خوزستان تصریح کرد: پیش از بازدید حضوری، بلافاصله و پس از اطلاع از این اتفاق، مکاتبات و مذاکرات لازم با شرکت آب و فاضلاب شهرستان و استان صورت گرفت و همچنین موضوع خطرات احتمالی به اطلاع اداره‌کل مدیریت بحران استانداری خوزستان و سایر دستگاه‌ها و مسئولان ذی‌ربط رسانده شد و تقاضای ورود و کمک به رفع خطر را کرده‌ایم.

موسوی اضافه کرد: البته کارکنان زحمت‌کش شرکت آب و فاضلاب شهرستان تلاش‌هایی برای شناسایی محل شکستگی‌ها و تعمیرات موردنیاز انجام دادند که جای تقدیر دارد و تا حدودی از نفوذ بیشتر آب و گسترش به همه بدنه غربی سازه‌ها جلوگیری شد.

وی عنوان کرد: باوجود اصلاحات صورت‌گرفته و فعالیت‌هایی که هم‌اکنون درحال انجام هستند، متأسفانه مسیر نفوذ آب به شکل کامل قطع نشده است.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خوزستان با تأکید بر این‌که با جدیت تمام درحال پیگیری این اتفاق هستیم بیان داشت: موضوع به اطلاع مدیرکل امور پایگاه‌ها در معاونت میراث‌فرهنگی کشور رسانده شده و به‌زودی دکتر فرهاد عزیزی از سازه‌ها بازدید خواهد داشت.

سیدحکمت‌اله موسوی در پایان گفت: متأسفانه باتوجه به نفوذ آب در برخی از نقاط، خسارت‌هایی به بدنه وارد آمده است و باتوجه به نزدیکی فصل بارش‌های پائیزی، احتمال این‌که شاهد آسیب‌های دیگری در آینده باشیم دور از ذهن نخواهد بود؛ اما تلاش ما بر این است تا با سرعت‌بخشی به روند بررسی موضوع، این اتفاق را مدیریت کنیم و از خسارت‌های بیشتر جلوگیری کنیم.