یکی از خانه های ارزشمند و تاریخی در شهرستان شوشتر خانه معین التجار می باشد.

علی محمد چهارمحالی رئیس اداره میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی شوشتر به خبرنگار عَلَم جنوب گفت :
این خانه در دوره قاجاریه و حوالی ۱۳۰۳ قمری در محله در عباس شوشتر در دو بخش ا‌ندرونی و بیرونی ساخته شده است
ورودی این اثر ارزشمند با تزئینات سنگی و آجرکاری های بسیار زیبا آراسته شده است.
وی افزود : تزیینات حجاری این خانه برخی مضامین اسلامی و آیات قرآنی نظیر آیه و ان یکاد ، یا قاضی الحاجات و یا کافی المهمات و نیز برخی نقش گل های ایرانی نظیر گل لوتوس میباشد که در گوشه گوشه ورودی این خانه چشم هر بیننده را نوازش می دهد.
چهار محالی اظهار داشت : تزیینات آجری از دیگر عناصر ارزشمند و به کار رفته در معماری این خانه است که هم در ورودی و هم در حیاط های اندرونی و بیرونی از آن استفاده فراوان شده است. از دیگر عناصر تزیینی به کار رفته تزیینات چوب بوده که در نوع خود از نظر کاربردی بسیار حائز اهمیت است.پنجره های ارسی خانه از قدیمی ترین و با اصالت ترین پنجره های موجود ارسی در شوشتر و حتی استان خوزستان می باشد.

در کتاب ترسیم فنی هنرستان در درس رولوه(برداشت نقشه) بناهای تاریخی، نقشه این ساختمان زیبا در کنار حمام گنجعلی خان کرمان آمده است.

وی در پایان گفت : لازم به یاد آوری است که خانه معین التجار در دوره پهلوی یکی از مدارس شهرستان شوشتر با نام مدرسه اردشیر بوده و بسیاری از بزرگان شوشتر تحصیل کرده این مدرسه قدیمی و تاریخی میباشند که با همت اداره میراث فرهنگی امروز شنبه مورخ ۹۹/۴/۱۴ عملیات حفاظت و مرمت این اثر ارزشمند آغاز گردیده است و در روزهای آینده تصاویری تکمیلی از عملیات مرمت این اثر باشکوه ارائه خواهد گردید.