روشنایی معابر یکی از  حلقه های تامین کننده امنیت عمومی ، عبور و مرور سالم و نشاط اجتماعی است که بهبود آن در سال های اخیر از مطالبات عمومی در شوشتر بوده است.
در سال های گذشته اقدامات نسبتا خوبی در راستای برقراری روشنایی پایدار در معابر اصلی و فرعی شهرستان شوشتر توسط دست‌اندرکاران صورت گرفته اما آنچه که مورد نقد کارشناسان، فعالین اجتماعی و عموم شهروندان است مقایسه شرایط شوشتر با دیگر  شهرها و شهرستان های استان و کشور می باشد .
شهرستان شوشتر با توجه به برخورداری از ظرفیت‌های مختلف در حوزه گردشگری ، ارتباطات زنجیره ای مردمانش در شهرها و روستاهای مختلف، وجود زمین های کشاورزی بسیار زیاد در معابر روستایی، وجود کارخانجات و کارگاههای کوچک ، متوسط و بزرگ در نقاط گوناگون که همگی به وسیله راه های فرعی و اصلی _که شریان هر سرزمینی است _به هم متصلند اما از وضعیت روشنایی مناسب و در شان مردم محروم است .
نبود روشنایی در جاده اختصاصی کشت و صنعت کارون که شهرک صنعتی شماره ۱ و ۲، روستاهای ملکی، آبگرمک سفلی ، آبگرمک علیا و شهر سرداران را به خود می بیند، نبود روشنایی مناسب و استاندارد شهری در مرکز شهر و محلاتی همچون جاده صاحب الزمان ، دروازه، خاموشی در برخی کوچه های مختلف شهری و روستایی  و مسکن مهر علیرغم همه تلاش های سالیان گذشته موجب انتقاد عموم مردم گشته است.
استفاده از چراغ های LED به جای چراغ های زرد رنگ برای بلوار ها و خیابان ها به صورت گسترده در شهرهایی همچون دزفول و اندیمشک موجب شده مردم شوشتر از خود بپرسند چرا فقط در ۳ خیابان از مرکز شهر و پل های کجباف و آزادگان روشنایی LED  بکار رفته است ؟ سایر بلوارها و خیابان ها چرا از این شرایط محروم هستند؟ چه زمانی کابل های خود نگهدار جایگزین این حجم از کابل در معابر عمومی می شود؟ طرح عجیب یکی در میان خاموشی تیرهای چراغ برق چرا در شوشتر با این شدت اجرا می شود اما در شهرهای دیگر اینگونه نیست و این طرح عجیب چه زمانی پایان می یابد؟
با توجه به تحقیقات صورت گرفته از عواملی که باعث این شرایط در شهر و شهرستان شوشتر گشته است کمبود شدید امکانات و تجهیزات می باشد به گونه ای که هر بار مردم و اصحاب رسانه با مسئولین تماس می‌گیرند با این پاسخ مواجه هستند که انبارها خالی است. همچنین از دیگر عوامل این وضعیت سرقت های زیاد در مدت اخیر بوده است. مهمترین عامل این وضعیت را نیز می‌توان نگرش اداره کل توزیع برق خوزستان به شوشتر دانست که جایگاه این منطقه و مردمانش را به خوبی درک نکرده است.
از مسئولین شهرستان شوشتر همچون فرماندار، نماینده و دست اندرکاران حوزه برق و البته مدیرکل توزیع برق خوزستان انتظار می‌رود در این باره ورود کرده و چنین خواسته معمولی را با جدیت پیگیری نمایند .
لازم به توضیح است که در سالیان اخیر تلاش های زیادی توسط مدیریت و پرسنل اداره توزیع برق شوشتر و مسئولین شهرستانی برای پایداری و استمرار روشنایی در معابر مختلف شده است اما با وجود توسعه جغرافیایی شوشتر و ارتقا سیستم روشنایی در دیگر شهرها لازم هرچه سریعتر اداره کل توزیع برق خوزستان رویه اش را در شوشتر  تغییر دهد.
نویسنده : احسان بلیوند
طراحی عکس نوشته : احسان بلیوند