یادداشتی از احسان بلیوند_ روزنامه نگار

ایام سوگواری دردانه نبی گرامی اسلام و سرور زنان دو عالم بی بی فاطمه زهرا (س) در سال ۴۰۱ خورشیدی هم آمد و امسال در شرایطی هستیم که کشور عزیزمان با یکی از بزرگترین چالش های خود مواجه شده و در حوزه فرهنگی به خصوص حقوق بانوان شاهد انتقادات، اعتراضات و درگیری های بسیاری در ۸۰ روز گذشته در نقاط مختلف کشور بودیم، که گاه این اعتراضات با بی‌تدبیری به تلخی کشیده شد و گاه با میدان داری اراذل و اوباش به اغتشاش .

اما آنچه نیازمند توجه است مطالبات ،نقش و حقوق جوانان به ویژه زنان ایرانی، نحوه مواجهه حاکمیت و جامعه و جلوگیری از سوء استفاده دشمنان قسم خورده ایران اسلامی  می باشد.

حالا با آمدن ایام شهادت حضرت فاطمه الزهرا (س) در محلات مختلف بنرهای عزا بالا می رود، هیئت‌ها فعال‌تر ،مساجد و حسینیه‌ها آماده برنامه ریزی و پخت نذری داغ تر از قبل، اما محتوای برنامه ها چه خواهد بود ؟

هنوز در خاطره اذهان عمومی برنامه های سخنرانی با استقبال گسترده علاقمندان و با حضور چهره‌های برجسته و نوای گرم مرثیه سرایان تداعی می‌کند. اما در شرایط فعلی که از زمین و زمان سوال و ابهام برای نسل جوان می بارد برنامه تان چیست؟

نیم ساعت سخنرانی با موضوعات فقهی و احکام و بعد هم ساعتها سینه زنی؟ یا امسال شاهد هدفمند بودن مراسمات و حضور سخنرانان توانمند معمم و غیر معمم در حوزه خانواده ،جوانان و نوجوانان خواهیم بود ؟؟؟ روحانیون خوش ذوق با علومی به روز و نیاز خانواده ها ، متفکرینی نواندیش با اشراف کامل به چالش‌های جامعه در کنار توجه به احکام و فقه و یا سخنرانانی معمولی و بدون توجه به شرایط زمانه؟نوحه خوانی مداحانی خوش ذوق با اشعاری پر مفهوم و یا مداحانی با اشعاری تنها شورانگیز ؟

همان گونه که حضرت زهرا و دردانه اش حضرت زینب (س) با بصیرت الهی و نقش آفرینی متناسب با شرایط روز جامعه توانستند بزرگترین تاثیرگذاری را در بیان حقایق و دفاع از حریم ولایت داشته باشند آیا در ایام برگزاری مراسمات ایشان نیز ما پیروان و شیعیانشان می توانیم رهروشان باشیم؟

دستگاه های فرهنگی مذهبی از آموزش و پرورش تا سازمان تبلیغات، از اوقاف و امور خیریه تا حوزه های علمیه و دفاتر ائمه جمعه، از شهرداری ها تا ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی و … سهم بسیار مهمی در برگزاری چنین برنامه هایی دارند.

هیئت های مذهبی نیز باید بدانند برنامه ها دیگر باید از روال معمول چند سال اخیر خارج شده و با شناسایی چالش های جامعه و ارائه نسخه های شفابخش به محفلی دو طرفه تبدیل شوند.

یادتان باشد مخاطب شما تنها پیرمرد و پیرزنی نیست که دهه ها به رسم اعتقاد و یا عادت پای منبر ها نشسته اند، مخاطبتان اعضای هیئت و مسجد محله خودتان نیست که با شنیدن صدای بلندگو و دیدن بنرها به سمت مراسم بیاید.هیئت باید توانایی جذب اقشار و افراد مختلف را داشته باشد، یادتان باشد سخنران و تریبون دار کسی نیست که فقط نماینده یک دیدگاه در جامعه باشد بلکه باید با وجود دیدگاه های مختلف موجود ،نسبت به ارائه عقلانی ترین و به روزترین مسایل و راه حل ها اقدام نموده و از همه مهمتر این چنین برنامه ها فقط برای این روزها نباشد، همانگونه که می گوییم دشمنان این کشور و نظام در همه ساعات شبانه روز و در طول همه سال در حال فعالیت و برنامه ریزی هستند.