به گزارش علم جنوب، معضل سگ‌های ولگرد این‌ روزها در بیشتر نقاط کشور وجود دارد و شهرستان گتوند نیز از آن مستثنا نیست و جولان سگ‌های ولگرد در شهرها و روستاها به وضوح دیده می‌شود.

سگ‌هایی که در برخی نقاط کشور باعث مرگ هم‌وطنانمان شدند، در شوشتر هم یک نفر بر اثر گزیدگی سگ‌های ولگرد جان‌باخت و در شهرستان گتوند نیز طبق گفته رئیس بهداشت شهرستان، آمار گزیدگی‌ها در پنج ماه ابتدای امسال به مدت مشابه سال قبل ۳۰ درصد افزایش داشته که ۹۰ درصد گزیدگی‌ها توسط سگ‌‌ها صورت گرفته است‌.

در نقاط مختلف کشور شهرداری‌ها با گرفتن بودجه از سوی استانداری‌ها، کمپ یا سایت نگهداری برای سگ‌های ولگرد ایجاد کرده یا در حال ساخت هستند تا بتوانند با جمع‌آوری سگ‌ها نسبت به واکسینه کردن و عقیم‌سازی آن‌ها اقدام کنند.

در شهرستان گتوند نیز اگر این مهم صورت گیرد قطعا در جمع‌آوری سگ‌های بلاصاحب تاثیرگذار خواهد بود و دیگر شبانه روز شاهد گردهمایی سگ‌ها در خیابان‌های شهرستان نخواهیم بود.

درهمین خصوص بخشدار مرکزی شهرستان گتوند در گفت‌وگو با علم جنوب اظهار داشت: مسئولیت جمع‌آوری سگ‌های بلاصاحب به شهرداری‌ها و دهیاری‌ها واگذار شده که در شهرستان گتوند، منتظر پیمانکار شهرداری گتوند هستیم تا این پیمانکار با دیگر شهرداری‌های شهرستان قرارداد ببندد.

وی افزود: البته با توجه به شرایط روستاها و دامداری‌های موجود در محدوده روستا، باید خیلی با احتیاط جمع‌آوری سگ‌ها انجام شود.

مقامی بابیان اینکه هزینه برای نگهداری و زنده‌گیری سگ‌ها زیاد است تصریح کرد: شهرداری‌ها در نحوه اجرا مشکل دارند که در جلسه هفته گذشته با مشخص شدن پیمانکار برای شهرداری گتوند این مشکل حل شد.

بخشدار مرکزی شهرستان گتوند بیان داشت: سعی داریم تا قبل از شروع مدارس جمع‌آوری سگ‌های ولگرد انجام شود همچنین پیگیر سایت نگهداری برای سگ‌ها نیز هستیم که متعاقبا اعلام می‌شود.

در همین رابطه رضا حسین زاده شهردار گتوند نیز از عقد قرارداد با پیمانکار خبر داد و اظهار داشت: قرارداد با پیمانکار برای جمع‌آوری سگ‌ها بسته شده و درگیر گرفتن مجوز از اداره بهداشت و درمان هستیم‌ بعد از اخذ مجوز که همین روزها اتفاق می‌افتد، پیمانکار اقدام به جمع‌آوری و عقیم‌سازی سگ‌های مریض می‌کند.

به گزارش علم جنوب، حال که عقد قرارداد با پیمانکار در شهرداری گتوند انجام شده و مراحل اخذ مجوز از اداره بهداشت و درمان نیز در حال سپری شدن است، لازم است بقیه شهرداری‌ها و دهیاری‌ها نیز اقدام به بستن قرارداد با پیمانکار مربوطه کنند تا هر چه سریع جلوی حوادث احتمالی و اتفاقات ناگوار گرفته شود.

انتهای گزارش/